Budowanie umiejętności asertywności i radzenia sobie z konfliktami

Asertywność i spokojne rozwiązywanie konfliktów to umiejętności, które mogą z jednej strony zapewnić nam lepszą samoocenę, mogą także stanowić o sposobie, w jaki inne osoby nas postrzegają. Nauczenie się jak stawiać siebie na pierwszym miejscu i radzić sobie w trudnych sytuacjach jest szczególnie ważne w naszych codziennych relacjach, i to o nim skupimy się w niniejszym artykule.

Co to jest asertywność?


Asertywność to umiejętność wyrażania i brania odpowiedzialności za własne potrzeby i pragnienia bez łamania praw innych. Osoba asertywna jest przekonana o swoich uczuciach i opiniach. Liczy się z poglądami innych, ale nie zgadza się z nimi wbrew własnym przekonaniom i nie jest nastawiona na ich podporządkowanie. Osoba asertywna potrafi handlować i zawierać uczciwe kompromisy w trudnych sytuacjach, definiuje swoje granice szanując granice innych oraz traktuje innych z szacunkiem.

Korzyści


Asertywność przekłada się na poczucie własnej wartości oraz akceptację siebie. Osoba asertywna przestrzega swoich wartości i podejmuje decyzje w oparciu o to co uważa za stosowne w danym momencie. Asertywność zwiększa poczucie pewności siebie, pozwala na pozytywne porozumienia i buduje relacje oparte na szacunku.

Czy jesteś zainteresowany tematyką: Techniki sprzedażowe i negocjacyjne Przejdź dalej i odkryj więcej: https://www.poznankursy.pl/techniki-sprzedazowe-i-negocjacyjne/

Budowanie umiejętności asertywności

Trudno jest zmienić swoje zachowanie i otworzyć się na asertywność, dlatego opracowano sporo narzędzi i technik, których celem jest pomoc w budowaniu umiejętności asertywnych. Można je podzielić na trzy główne kategorie:

Umiejętności komunikacyjne

Słuchanie z uwagą i aktywne słuchanie, powtarzanie treści kiedy nie jesteśmy pewni czy nasz rozmówca zrozumiał nasze wypowiedzi oraz pytanie zamiast zakładać są jednymi z nich. Najważniejsza jest umiejętność mówienia “nie”.

Umiejętność negocjacyjne

Tutaj skupiamy się na poznawaniu siebie i przeglądzi własnych wartości i potrzeb oraz na określeniu oczekiwanego wyniku. Ważne jest by wiedzieć jaki kompromis jesteśmy gotowi zawrzeć.

Umiejętności radzenia sobie z konfliktami

Kiedy dwie strony stale nie zgadzają się z długością, dochodzi do konfliktu. Ważne jest by wyciągnąć wnioski, wypracować wyjście i porozumienie, które będzie korzystne dla obu stron.

Podsumowanie


Zachowanie asertywne może być trudnym wyzwaniem w sytuacjach społecznych. Jednakże jest to cenna umiejętność, która pozwala nam zabezpieczać własną przestrzeń i daje nam swobodę wyrażania własnych obaw i potrzeb. Poprzez ćwiczenia i systematyczną pracę nad sobą oraz własnymi umiejętnościami możemy wzmocnić swoje asertywne zachowanie, dzięki czemu będziemy lepiej radzić sobie w trudnych konfliktach oraz utrzymywać relacje oparte na szacunku.